Sbírka víček pro Honzíka

Dobrý den,

jmenuji se Lenka Šmejkalová a chtěla bych Vám napsat několik řádek o mém synovi Honzíkovi a vůbec celé naší rodině.

Honzíkův plánovaný příchod na svět měl přijít v polovině června 2008. Stalo se však to, že se narodil již třetího března – tedy o 3,5 měsíce dříve, než bylo plánováno. S tím souviselo samozřejmě okamžité přeorganizování dosavadního způsobu života. Měli jsme tou dobou doma rok a půl starého syna Vašíka. Od tohoto okamžiku se náš život přeorientoval na dopoledne s Vašíkem, uvařit, nakrmit, dát spát, přivézt babičku na hlídání a jet za Honzíkem do FN Plzeň-Lochotín. Večer zpět domů, obstarat Vašíka a jít spát, abychom byli připravení na další den. Po čtyřech a půl měsících jsme našeho Honzíčka dostali domů. Spolu s ním jsme si přivezli i kyslík, který Honzík ještě půl roku potřeboval k životu.

Ihned poté, co jsme si Honzíka přivezli domů, jsme začali rehabilitovat. V roce a půl byla Honzíkovi diagnostikována dětská mozková obrna. Neustále jsme jezdili na rehabilitace – vše bylo velmi opožděné, ale přičítali jsme to obrovské nedonošenosti. Když se ale přes veškeré úsilí v pohybu nic již delší dobu nedělo, změnili jsme fyzioterapeutku. Dostali jsme se k paní Barboře Moravcové, se kterou moc rádi spolupracujeme dodnes. Honzík začal postupně lézt. Bylo za tím spousta dřiny, ale byl to fantastický pocit. Honzík je na tom po psychické stránce velmi dobře, což je úžasné, protože on sám moc chce mít pohyb. Absolvovali jsme několikrát lázně (Teplice, Janské Lázně) a moc rádi se vracíme do rehabilitačního zařízení Arpida v Českých Budějovicích, kde Honzíkovi také velmi pomáhají. Začali jsme také dojíždět na rehabilitace do Příbrami, kde s Honzíkem cvičíme ve společnosti ALKA, o.p.s. metodou Therasuit. Při ní má Honzík na sobě speciálně vyvinutý oblek, který mu zpevňuje svalstvo. V současné době je na tom Honzík tak, že si dokáže stoupnout k opoře a dovede obcházet nábytek. Je za tím neustálá rehabilitace jak doma, tak i pod odborným vedením paní Moravcové, za kterou pravidelně dojíždíme do Plzně.

Honzíkovým dalším problémem je váha. Před rokem - ve svých šesti letech měl necelých 11,5 kg! Ve třech letech byla Honzíkovi z krve zjištěná alergie na lepek. Od té doby jsme začali dodržovat bezlepkovou dietu. Váha se začala zlepšovat. Kvůli častým respiračním infektům je ale Honzík víc než často nemocný. V té době velmi zhubne a trvá delší dobu, než nabere původní váhu, kterou měl před nemocí. Z tohoto důvodu mu byl do žaludku voperován tzv. PEG – laicky řečeno hadička, kterou dostává přes noc umělou výživu. Toto mu váhově velmi prospělo, dnes – rok od zavedení PEGu, váží již téměř 20 kg. Ale i přes tento váhový přírůstek stále velmi často trpí různými respiračními infekty, které bohužel mnohdy končí Honzíkovou hospitalizací v nemocnici.

Ještě jsem Vám nepopsala, kdo vlastně tvoří naší rodinu a kdo mě tím pádem velmi podporuje. Je to především můj manžel Václav. Vážím si ho, že situaci kolem Honzíčka „ustál“ a nezachoval se tak jako spousta dalších otců, kteří tyto případy většinou nezvládnou a odejdou od rodiny. Další velkou oporou je dnes již osmi a půl letý syn Vašík, který chodí do druhé třídy. Vašík je pro Honzíka velkou motivací. Chce se mu vyrovnat v mnoha směrech. Od malička mi s Honzíkem pomáhal. Tu podal plenku, tu se ho snažil zabavit hračkami apod. Každý večer poslušně a bez pobízení uklízí všechny hračky, které Honzík stihne vytahat a nikdy neslyším to, že to nejsou jeho hračky.

Dalším členem naší domácnosti je Honzíkova osobní asistentka Míša. To je poklad, který nám přišel do cesty. Míša je zaměstnaná v Centru pro zdravotně postižené Rokycany a k nám dochází za Honzíkem každý všední den. Já jsem se totiž v Honzíkových třech letech vrátila na částečný úvazek do původního zaměstnání, kde jsem pracovala před mateřskou dovolenou. Honzík si na Míšu velice rychle zvyknul. Má na něj velký vliv – začal lépe jíst, pít, komunikovat. Míša s námi jezdí i na rehabilitace a velmi dobře se zacvičila do Vojtovy metody, takže s Honzíkem doma každodenně cvičí. Od září 2013 navštěvují Honzík s Míšou mateřskou školu. Honzík si zvyká na nové prostředí, ale zatím si školku moc neužil – většinu času byl nemocný. Ale i přesto jsme moc rádi, že má Honzík možnost školku pomalu zkoušet.

 

Honzík, Lenka, Vašík a Vašek Šmejkalovi
Hutnická 117
338 42  Hrádek u Rokycan
tel.: 721 723 734
e-mail: z.mesta.touskova@seznam.cz

Číslo účtu 1017115853/6100,